Granit jest jednym z najtwardszych kamieni i wymaga tak różnych technik osadzania kamieni, że jest to praktycznie odrębny handel. Z wielką wytrwałością, proste wypraski mogą i zostały wyrzeźbione z granitu, na przykład w wielu kościołach kornwalijskich i w mieście Aberdeen. Generalnie jednak jest on stosowany do celów, które wymagają jego wytrzymałości i trwałości, takich jak krawężniki, blaty, podłogi i falochrony.

Zakład kamieniarski a skały metamorficzne

Marmur jest drobnym, łatwo obrabianym kamieniem, który występuje w różnych kolorach, ale głównie biały. Tradycyjnie był używany do rzeźbienia posągów, a także do okładzin wielu bizantyjskich i budynków włoskiego renesansu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie https://kamieniarzlublin.pl/zaklad-kamieniarski/

Pierwszymi i najbardziej podziwianymi rzeźbiarzami i rzeźbiarzami marmurowymi byli Grecy, a mianowicie:

  • Antenor (VI wiek p.n.e.),
  •  Fidie i Critias (V wiek p.n.e.),
  •  Praxiteles (IV wiek p.n.e.) i inni,
    którzy używali głównie marmuru z wysp Paros i Thassos oraz najjaśniejszego i najjaśniejszego ze wszystkich (choć nie najwspanialszego) marmuru z pięciokąta. Ich prace poprzedzali starsi rzeźbiarze z Mezopotamii i Egiptu, ale Grecy nie mieli sobie równych w plastyczności i realistycznej (re)prezentacji, czy to bogów (Apollo, Afrodyta, Hermes, Zeus, itd.), czy też ludzi (Pitagoras, Sokrates, Platon, Phryne, etc.).

 

Zakład kamieniarski

 

Mówi się, że słynny ateński Akropol jest zbudowany z marmuru Pentelikonu. Tradycyjnym domem przemysłu marmurowego jest obszar wokół Carrary we Włoszech, z którego wydobywa się jasne i delikatne, białe marmury w dużych ilościach. Igneous kamień waha się od bardzo miękkich skał, takich jak pumeks i scoria do nieco twardszych skał, takich jak tuff, do najtwardszych skał, takich jak granit i bazalt.
Łupek jest popularnym wyborem kamienia na pomniki i napisy, ponieważ jego drobne ziarno i twardość oznacza, że pozostawia szczegóły bardzo ostre. Jego tendencja do rozszczepiania się na cienkie płyty sprawiła, że stał się on również popularnym materiałem do zadaszeń.
Wiele z najbardziej znanych na świecie budynków zostało zbudowanych z kamienia osadowego, od katedry w Durham do katedry św. Piotra w Rzymie. Istnieją dwa główne rodzaje kamienia osadowego używanego w pracach murarskich, wapienie i piaskowce. Przykładami wapieni wapiennych są łaźnia i kamień portlandzki. Najczęściej stosowanymi piaskowcami są kamienie jorkowe i piaskowce z Sydney.

Zakład kamieniarski a rodzaje kamieniarstwa

Nowoczesny kamień odlewany jest architektonicznym betonowym elementem budowlanym produkowanym w celu symulacji kamienia naturalnego, stosowanym w murowaniu jednostkowym. Kamień odlewany jest produktem murowanym, stosowanym jako element architektoniczny, wykończenie, ornament lub okładzina budynków lub innych konstrukcji. Kamień odlewniczy może być wykonany z białego i/lub szarego cementu, wytworzonych lub naturalnych piasków, starannie wyselekcjonowanych kruszonych kamieni lub dobrze dobranych naturalnych żwirów i mineralnych pigmentów barwiących w celu osiągnięcia pożądanego koloru i wyglądu przy zachowaniu trwałych właściwości fizycznych, które przewyższają większość naturalnych ciętych kamieni budowlanych.